Oświadczenie IAESTE Polska: COVID-19

 

Drodzy studenci,  

W obliczu epidemii COVID-19, IAESTE stanęło przed wielkim wyzwaniem dotyczącym Międzynarodowego Programu Wymiany.  

IAESTE Polska nie zawiesza swojej działalności, nadal są możliwe aplikacje na staże zagraniczne. Większość z nich jest zaplanowanych na okres lata i jesieni, a do tego czasu mamy nadzieję na stabilizację sytuacji. Dlatego też nie rezygnujemy z możliwości planowania.  

Każdy aplikujący musi mieć jednak na uwadze, że: 

 • Mogą wystąpić opóźnienia w otrzymywaniu odpowiedzi dotyczących aplikacji, gdyż kryzys dotknął praktycznie wszystkich naszych partnerów;  
 • Staże mogą być przekładane na późniejsze terminy, które będą związane z umożliwieniem odbycia stażu w bezpiecznych warunkach sanitarno-epidemiologicznych;  
 • Staże mogą też zostać odwołane ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią COVID-19.  
 •  

  Najważniejszą wartością dla nas wszystkich jest zdrowie i w tym szczególnym czasie musimy o nie zadbać. Spędzając czas w domu można wykorzystać na planowanie zdobywania doświadczenia zawodowego w ramach naszego programu wymiany.  

    

   #stayhealthy #planyourfuture #IAESTE

   Podstawowe informacje o stażach zagranicznych!

    

   Międzynarodowy program staży IAESTE działa w ponad 80 krajach członkowskich IAESTE. Jego celem jest rozwój wiedzy zawodowej i językowej studentów oraz przyczynianie się do budowania zrozumienia między narodami.  

   Przygoda życia zaczyna się od wyboru oferty. W IAESTE wyróżniamy 3 podstawowe typy ofert:

  • Oferty AC – oferty, które pojawiają się w lutym i pierwszej połowie marca i w większości zawierają odbywające się w okresie wakacyjnym. Stanowią one największą grupę ofert w naszym procesie wymiany, przez co stwarzają najwięcej możliwości na wyjazd.  
  •  

  • Oferty COBE (Continuous Online Based Exchange) – są publikowane na przestrzeni całego roku. Firma, do której aplikujesz otrzyma oprócz Twojej również inne aplikacje od studentów z całego świata i wybierze najlepszego kandydata.  
  • Oferty FCFS (First Come First Serve) – również pojawiają się w ciągu całego roku. Od ofert COBE różnią się tym, że pracodawca otrzyma tylko Twoją aplikację.  
  •  

   Zarówno oferty COBE jak i FCFS zwykle oferują dłuższy staż, który może rozpocząć się w dowolnym zakresie oferowanym przez pracodawcę. Listę aktualnie dostępnych ofert znajdziesz poniżej.

    PRAKTYKANCI IAESTE

    Odrobina statystyki z naszych wymian.
    3500
    ofert płatnych
    praktyk
    24
    branże i kierunki
    inżynierskie
    84
    dostępne
    kraje
    4350
    wysłanych za granicę
    praktykantów
    3800
    praktykantów przyjętych
    na praktyki w Polsce
    400+
    wymienianych
    praktyk rocznie

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Kontakty do przedstawicieli IAESTE ws. praktyk na Twojej uczelni:
    Akademia Górniczo-Hutnicza
    Politechnika Gdańska
    Politechnika Poznańska
    Politechnika Krakowska
    Politechnika Łódzka 
    Politechnika Rzeszowska 
    Politechnika Śląska
    Politechnika Wrocławska
    Politechnika Warszawska
    Uniwersytet Łódzki
    Uniwersytet Medyczny w Łodzi
    Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

    FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

    Odpowiedzi na Twoje pytania

    OGÓLNE

    Kto może wziąć udział w programie IAESTE?

    W programie staży mogą brać udział studenci i absolwenci (do roku po ukończeniu studiów) polskich uczelni.

    Czy program jest płatny?

    Wzięcie udziału w programie wiąże się z wniesieniem opłaty przy wysyłaniu dokumentów (oferty AC) lub po uzyskaniu akceptacji (oferty COBE i FCFS). Dokładne stawki i informacje znajdziesz powyżej w sekcji "Płatności". Informacje dotyczące zwrotu poniesionych kosztów w razie braku akceptacji znajdują się załączonym powyżej regulaminie.

    Dokąd mogę wyjechać?

    Program IAESTE jest realizowany w blisko 90 krajach świata. Dokładną listę znajdziesz w zakładce "O nas". Aktualne możliwości wyjazdu zależą od dostępnosci wolnych ofert do danego kraju.

     Jaki jest czas trwania praktyk?

    Praktyki mogą trwać od 6 do 52 tygodni, jednak najczęstszy okres to od 6 do 12 tygodni.

    Ile osób wyjeżdża na praktyki?

    Co roku z Polski wyjeżdza prawie 300 osób do ponad 80 krajów świata, ale wiele ofert zostaje niewykorzystanych - zawsze masz szansę!

    Jak wygląda życie i staż na wyjeździe?

    Niewątpliwą zaletą naszego programu jest społeczność, jaką tworzą członkowie IAESTE na całym świecie. Podczas wyjazdu możesz liczyć na pomoc lokalnych przedstawicieli IAESTE. Zawsze możesz również skontaktować się z komitetem w swoim kraju w celu uzyskania porady lub pomocy. Powyżej znajdziesz wspomnienia osób które odbyły już staż z IAESTE i podzieliły się z nami praktycznymi informacjami.

    Co z wizą i pozwoleniem na pracę?

    Jeśli taki dokument jest wydawany, to kwestia ta jest rozwiązywana po uzyskaniu akceptacji. Obowiązek uzyskania odpowiedniego pozwolenia na wjazd do kraju leży po stronie studenta wjeżdżającego. Niemniej jednak przedstawiciele IAESTE z danego kraju zwykle asystują i ułatwiają proces wizowy dla przyjeżdżających studentów.

    Czy staż z IAESTE może być traktowany jako obowiązkowa praktyka zawodowa?

    Jak najbardziej! Tę kwestię zaleca się zawsze omówić z osobą odpowiedzialną za zaliczenie praktyk po stronie uczelni/wydziału, jeszcze przed wyjazdem.

    Jakie języki należy znać?

    W większości ofert, które zobaczysz wymagany będzie język angielski. Niemniej jednak natrafisz również na oferty wymagające znajomości innych języków. Obowiązującym dokumentem jest certyfikat językowy IAESTE. W celu jego uzyskania skontaktuj się ze swoim lokalnym koordynatorem wymiany.

    Nie ma tu odpowiedzi na moje pytanie, co teraz?

    Skontaktuj się ze swoim lokalnym koordynatorem wymiany. Ta osoba pomoże Ci w procesie aplikacyjnym i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące naszego programu!

    facebook youtube instagram linkedin

    Stowarzyszenie IAESTE Polska

    ul. Waryńskiego 6/41
    00-631 Warszawa
    KRS: 0000253557
    NIP: 701-00-27-381
    REGON: 140496053

    Tel: +48 22 378 44 75
    Email:
               

     

    Polityka prywatności

    IEASTE Poland logo

    Sponsor Główny

    partner IEASTE Poland logo